

Choroby przyzębia obejmują szerokie spektrum schorzeń dziąseł oraz zapalenia przyzębia czyli tkanek, więzadeł i kości otaczających zęby i utrzymujące je na miejscu. Stan zapalny dziąseł to najwcześniejszy etap tej niezwykle podstępnej choroby i jeśli odpowiednio wcześnie zostanie rozpoznany, to szanse na wyleczenie są naprawdę duże. Zapalenie przyzębia nie daje już takich dobrych rokowań, ponieważ jego końcowym etapem jest zwykle paradontoza, która skutkuje całkowitą utratą zębów.
Jak uchronić się przed ciężkim przebiegiem choroby?
Przede wszystkim warto poznać jej przyczyny i objawy, by móc odpowiednio wcześnie podjąć leczenie.
Spis treści
Przyczyny chorób przyzębia
Najczęstszą przyczyną powstawania chorób przyzębia jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. Niedokładne oczyszczenie zębów po posiłkach sprzyja odkładaniu się płytki nazębnej składającej się z bakterii i cząstek żywności. Stanowi ona doskonałą pożywkę do namnażania się niezwykle szkodliwych dla zdrowia bakterii przyzębia, wywołujących naturalną reakcję zapalną organizmu. Jeśli płytka nazębna nie jest regularnie usuwana, z czasem twardnieje i zmienia się w kamień nazębny, którego nie da się już usunąć poprzez nawet najbardziej dokładne szczotkowanie zębów. Rozwój kamienia nazębnego zwiększa przyrastanie płytki nazębnej w kierunku korzeni zębów, co powoduje obrzęk i przewlekły stan zapalny dziąseł. W miejscach, gdzie dziąsło odsuwa się od zęba, powstają tzw. kieszonki. W miarę namnażania się szkodliwych bakterii następuje ekspansja infekcji, w wyniku której zostaje uszkodzona kość żuchwy i struktury otaczające zęby. Prowadzi to do niezwykle groźnych powikłań, wymagających leczenia periodontologicznego, a nawet interwencji chirurgicznej.
Do czynników sprzyjających powstawaniu choroby należą m.in.
- choroby immunologiczne
- cukrzyca
- palenie papierosów
- długotrwały stres
- wady ortodontyczne
- nieprawidłowo założone plomby utrudniające właściwą higienę jamy ustnej,
- zaburzenie hormonalne
- przyjmowanie niektórych leków (np. przeciwpadaczkowych)
Warto podkreślić, że choroby przyzębia są jednym z najczęściej występujących schorzeń jamy ustnej, które, obok próchnicy, stanowią główną przyczynę utraty zębów.
Jak zatem zadbać o higienę jamy ustnej, by zapobiec powstawaniu groźnych dla zdrowia, nie tylko jamy ustnej, ale i całego organizmu powikłań?
Jak zapobiegać zapaleniu przyzębia?
Profilaktyka chorób przyzębia może mieć decydujący wpływ na jej przebieg, który w przypadku zaawansowanej postaci wiążę się z koniecznością podjęcia długotrwałej i nieraz kosztownej terapii. Do tego dochodzą czynniki psychologiczne – utrata uzębienia często skutkuje gorszym samopoczuciem, utratą pewności siebie, a dla niektórych wręcz depresją, spowodowaną pogorszeniem estetyki wyglądu. Tym przykrym konsekwencjom można skutecznie zapobiec poprzez regularne odbywanie wizyt kontrolnych u dentysty. Podczas takich konsultacji lekarz na bieżąco sprawdza stan zdrowia jamy ustnej i w razie niepokojących symptomów zaleca odpowiednie zabiegi, które stanowią doskonałe zabezpieczenie przed ciężkim przebiegiem choroby. Należy do nich profesjonalna higienizacja w postaci ultradźwiękowego skalingu, piaskowania oraz fluoryzacji. Pozwalają one utrzymać w dobrej kondycji jamę ustną, a co najważniejsze zapobiegają powstawaniu płytki nazębnej, która sprzyja rozwojowi chorób przyzębia. Jednym z najważniejszych zabiegów, jeśli chodzi o profilaktykę stanów zapalnych przyzębia jest skaling. Zabieg ten polega na usunięciu kamienia nazębnego za pomocą specjalnego urządzenia (skalera), które wytwarza ultradźwięki. Powodują one oderwanie osadu z powierzchni zęba, dzięki czemu możemy skutecznie pozbyć się twardych osadów, zapobiegając w ten sposób ciężkim schorzeniom przyzębia (paradontoza). Usuwanie złogów powinno się wykonywać co najmniej 1-2 razy w roku. Natomiast w przypadku osób palących papierosy, zalecana jest większa częstotliwość zabiegów. Po wykonaniu zabiegu zwykle wykonywane jest polerowanie zębów, które ma ograniczyć ponowne osadzanie się płytki.
Domowa profilaktyka
Kluczową sprawą w profilaktyce chorób przyzębia jest właściwa pielęgnacja jamy ustnej w domowym zaciszu. Ta czynność z pozoru prosta, nie zawsze jednak jest prawidłowo wykonywana. Aby w odpowiedni sposób zadbać o codzienną higienę zębów, należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na odpowiedni dobór szczoteczki do zębów oraz odpowiednią technikę szczotkowania. Nie każdy musi posiadać profesjonalną wiedzę w tym zakresie, dlatego warto skonsultować się z zaufanym stomatologiem, który doradzi jak dobrać odpowiednią dla danego Pacjenta szczoteczkę do zębów oraz inne niezbędne do codziennej pielęgnacji jamy ustnej elementy (nici dentystyczne czy pastę do zębów) . Jeśli nie jesteś pewien, czy Twoja technika szczotkowania zębów jest poprawna, możesz również skorzystać z instruktażu naszych wykwalifikowanych higienistek, które w przystępny sposób objaśnią ten temat.
Zapisz się na konsultację
Poznaj atuty:
- Koszt konsultacji od 100 zł
- Lekarz zweryfikuje stan Twojego uzębienia
- Poznasz plan i koszty leczenia
Po wysłaniu formularza nasza recepcjonistka niezwłocznie skontaktuje się z Tobą w celu ustalenia terminu wizyty.- Koszt konsultacji od 100 zł
Dieta w profilaktyce chorób przyzębia
Niebagatelny wpływ na zapobieganie chorobom dziąseł ma również odpowiednia dieta i prowadzenie zdrowego stylu życia. Z pewnością wrogiem numer jeden zdrowego i pięknego uśmiechu jest palenie tytoniu oraz spożywanie produktów silnie barwiących szkliwo – takich jak mocna kawa, czarna herbata czy czerwone wino. Jeśli zachowujemy umiar, oczywiście nie musimy rezygnować ze wszystkich drobnych słabości takich jak np. okazjonalna lampka czerwonego wina do kolacji czy filiżanka kawy o poranku. Jednak jeśli Twoim marzeniem jest śnieżnobiały uśmiech, warto pomyśleć całkowitym wyeliminowaniu papierosów, które powoduje gromadzenie się kamienia nazębnego i przyczyniają się do głębokich przebarwień zębów. Ponadto regularne palenie papierosów sprzyja rozwojowi bakterii i stanów zapalnych w jamie ustnej, na co ma wpływ zmniejszenie wydzielania śliny, mającej działanie antybakteryjne. Z pewnością pomocne w utrzymaniu właściwego Ph w jamie ustnej jest wprowadzenie do codziennego jadłospisu owoców i warzyw zawierających witaminę C. Jest to szczególnie istotne, ponieważ bierze ona udział w procesie powstawania kolagenu, który jest głównym składnikiem budulcowym tkanki przyzębia.
Co możesz teraz zrobić?
Jeśli występują u Ciebie typowe objawy choroby przyzębia takie jak krwawienie z dziąseł podczas szczotkowania zębów czy rozchwianie zębów, to ostatni dzwonek, by zapisać się na konsultację do dentysty! Nieleczone przewlekłe stany zapalne dziąseł, powodują paradontozę, której skutkiem jest całkowita utrata uzębienia. Można tego uniknąć poprzez regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym. Chcesz zapomnieć o kamieniu nazębnym, który powoduje szereg dolegliwości i obniża estetykę Twojego uśmiechu? Zapisz się na konsultacje do Orto-Live! Nasz zespół pomoże Ci skutecznie pokonać wszelkie dolegliwości związane z chorobami dziąseł. Aby umówić się na wizytę, wystarczy wypełnić formularz lub zadzwonić pod numer 602 660 944.