Większość schorzeń stomatologicznych rozwija się stopniowo, nie dając początkowo wyraźnych objawów, które mogłyby zwiastować problemy w przyszłości. Dlatego zwykły ból zęba, czy obrzęk dziąseł zwykle są bagatelizowane i dopóki nie wywołują silnych dolegliwości i dyskomfortu w jamie ustnej, zwykle nic z nimi nie robimy. Jest to oczywiście poważny błąd, który może nas kosztować nawet utratę zębów! Dlatego warto na bieżąco podczas codziennej higieny jamy ustnej obserwować stan naszych zębów oraz dziąseł i w razie nagłych, niepokojących zmian, niezwłocznie umówić się na konsultację stomatologiczną.
Jak uchronić się przed konsekwencjami wynikającymi z zaniechania leczenia? Poniżej przedstawiamy listę 10 najpopularniejszych chorób w jamie ustnej wraz z ich charakterystycznymi objawami, których znajomość może uchronić Was przed skomplikowanym leczeniem w przyszłości.
1. Próchnica zębów
Od lat wiedzie prym pośród dolegliwości stomatologicznych u Pacjentów. Co roku zmaga się z nią powyżej 90% osób w każdym wieku. Próchnica jest chorobą o podłożu bakteryjnym, rozwijającą się w tkankach twardych zęba, jeśli nie jest leczona prowadzi do utraty zębów. Przyczyną jej powstawania jest nieodpowiednia dieta obfitująca w cukry i węglowodany oraz brak właściwej pielęgnacji zębów – nieregularne i nieprecyzyjne szczotkowanie. Zaniedbania prowadzą do stopniowego rozwoju choroby, której charakterystycznym objawem są ciemne plamki na zębach oraz w miarę postępowania choroby przeszywający ból zęba. Często bagatelizowane są pierwsze symptomy próchnicy i zgłaszamy się do dentysty dopiero przy pojawiającym się bólu, który może już zwiastować poważniejsze uszkodzenie wewnętrznych tkanek zęba.
2.Zapalenie miazgi zęba
Zapalenie miazgi zęba najczęściej jest skutkiem nieleczonej próchnicy. Jej charakterystycznym objawem jest silny ból zęba oraz obrzęk dziąseł wokół chorego miejsca. Inne przyczyny powstawania stanu zapalnego miazgi wiążą się z nieszczelnym wypełnieniem lub urazami mechanicznymi. Nie należy go bagatelizować, ponieważ stan zapalny miazgi może prowadzić do dalszego rozwoju choroby, prowadzącego do martwicy miazgi. Skuteczną metodą leczenia jest najczęściej zabieg endodontyczny.
3. Zgorzel
Do jego powstania dochodzi w wyniku nieleczonego stanu zapalnego miazgi zęba. Warto podkreślić, że jest to bardzo poważna choroba, za której rozwój są odpowiedzialne bakterie beztlenowe, rozkładające martwą tkankę. Zgorzel zęba może prowadzić nawet do powstania zmian w kości wokół wierzchołka korzenia zęba. W konsekwencji może skutkować również powstanie przetoki ropnej bądź torbieli. Jeśli nie podejmiemy leczenie, istnieje duże ryzyko rozprzestrzeniania się choroby na inne organy- może dojść np. do zapalenia wsierdzia. Zgorzel miazgi jest poprzedzony próchnicą i stanem zapalnym miazgi, wówczas pojawia się silny ból zęba. Jednak, może się zdarzyć sytuacja, że zgorzel będzie rozwijał się w ukryciu, wewnątrz pozornie zdrowego zęba. W tym przypadku konieczne jest niezwłoczne podjęcie leczenia kanałowego, ponieważ to jedna metoda na uratowanie zęba oraz zniwelowania negatywnych skutków dla całego organizmu.
4. Paradontoza
To bez wątpienia jedna z najpoważniejszych chorób zębów atakująca głównie osoby dorosłe. Za jej rozwój odpowiedzialny jest kamień nazębny, który należy regularnie usuwać (co pół roku) w gabinecie stomatologicznym. W wyniku zaniedbań w zakresie prawidłowej higieny jamy ustnej oraz regularnych wizyt kontrolnych, może dojść do stanu zapalnego dziąseł, który jest pierwszym etapem choroby. Charakteryzuje się on silnym bólem, obrzękiem dziąseł i ich krwawieniem widocznym podczas szczotkowania zębów oraz silną nadwrażliwością pojawiająca się na temperaturę pokarmów oraz słodki i kwaśny smak. Nieleczona paradontoza prowadzi do rozchwiania zębów, a następnie ich utraty, dlatego nie należy bagatelizować tego problemu i jeśli tylko zauważymy jej typowe objawy, niezwłocznie należy zgłosić się do dentysty. W początkowym stadium choroby, zwykle wystarczające są profilaktyczne zabiegi periodontologiczne.
5. Nadwrażliwość zębów
Z problemem nadwrażliwości zębów zmaga się wiele osób. Przypadłość ta powoduje duży dyskomfort podczas spożywania zimnych, ciepłych lub słodkich potraw i napojów. Jest ona również odczuwalna podczas mycia zębów, wdychania świeżego powietrza, oraz przy nadgryzaniu. Dość charakterystyczny ból jest spowodowany odsłonięciem zębiny (tkanki znajdującej się pod szkliwem), która niczym nie chroniona, jest bardziej wrażliwa na bodźce zewnętrzne. Przyczyny tej dolegliwości mogą być różne: zbyt mocne szczotkowanie zębów, bruksizm, dieta bogata w cukry lub recesja dziąseł.
Zapisz się na konsultację
Poznaj atuty:
- Koszt konsultacji od 100 zł
- Lekarz zweryfikuje stan Twojego uzębienia
- Poznasz plan i koszty leczenia
Po wysłaniu formularza nasza recepcjonistka niezwłocznie skontaktuje się z Tobą w celu ustalenia terminu wizyty.- Koszt konsultacji od 100 zł
6. Kwasowa erozja szkliwa
Kwasowa erozja szkliwa może dotykać osoby w różnym wieku. Dolegliwość ta jest związana z utratą wewnętrznych tkanek zęba, powstałą na skutek działania kwasów znajdujących się w pożywieniu oraz będących wynikiem chorób ogólnoustrojowych, do których zalicza się m.in. refluks żołądkowo-przełykowy. Aby zminimalizować ryzyko jej powstawania należy ograniczyć spożywanie produktów o pH poniżej 4,5 czyli cytrusy, napoje słodkie i gazowane, alkohole, kwaśne sosy czy niektóre warzywa (szczaw, szparagi, brukselka). Kwasy znajdujące się w tych produktach uszkadzają szkliwo i niestety jest to proces nieodwracalny. Osłabione szkliwo wykazuje większa podatność na wszelkie urazy i powoduje nadwrażliwość. Jak możemy rozpoznać erozję szkliwa? Podczas codziennej higieny jamy ustnej warto zwrócić uwagę na zmiany pojawiające się na powierzchni zębów czyli, przezroczystość szkliwa, rowki, bruzdy czy przebarwienia. W zależności od stopnia choroby, wytrawione przez kwasy zęby i powstałe w ich wyniku ubytki są wypełnione nowoczesnym materiałem kompozytowym lub odpowiednią pracą protetyczną (korony, mosty, licówki).
7. Halitoza
Halitoza czyli nieprzyjemny zapach z ust to rodzaj dolegliwości, który nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla zębów, natomiast jest symptomem choroby w organizmie. Najczęściej wiąże się z problemami w obrębie jamy ustnej, jednak to niejedyne źródło tej niezwykle przykrej dolegliwości. Może ona również mieć związek z chorobami układu oddechowego, pokarmowego, nerek czy wątroby. Dlatego kluczowa jest odpowiednia diagnostyka, którą warto rozpocząć od konsultacji stomatologicznej.
Często za jej powstanie odpowiedzialna jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej, co przyczynia się do rozwoju bakterii beztlenowych, produkujących lotne związki siarki, wywołujące nieprzyjemny zapach z ust. Do innych przyczyn zaliczamy również: próchnicę, paradontozę, stan zapalny dziąseł czy źle dopasowaną protezę. Jeśli obserwujecie u siebie tę dolegliwość, warto niezwłocznie udać się do gabinetu stomatologicznego i ustalić jej przyczynę.
8. Kserostomia (nadmierna suchość w ustach)
Kserostomia czyli uczucie nadmiernej suchości w jamie ustnej, spowodowane zaburzeniem pracy ślinianek, może mieć różne przyczyny. Najczęściej są one powiązane z przyjmowaniem niektórych leków (np. antydepresantów, moczopędnych czy antyhistaminowych) lub obecnością schorzeń ogólnoustrojowych ( m.in. cukrzycy, cukrzycy czy nadczynności tarczycy). Dolegliwości tej nie wolno lekceważyć ponieważ silna pełni bardzo ważne funkcje w naszym organizmie, m.in. neutralizuje kwasy wytwarzane, chroni jamę ustną przed infekcjami próchnicowymi i grzybicznymi, a także bierze udział w procesie remineralizacji szkliwa.
Zaburzenie pracy ślinianek jest więc bardzo niebezpieczne dla zdrowia naszej jamy ustnej. Dlatego w przypadku tego schorzenia, warto niezwłocznie udać się na konsultację lekarską. Specjalista po rozpoznaniu choroby, aby złagodzić jej przebieg może przepisać nam preparaty stymulujące wydzielanie śliny bądź jej substytuty. Warto pamiętać również o regularnych wizytach w gabinecie stomatologicznym, które są konieczne ze względu na zwiększoną podatność na schorzenia zębów i błony śluzowej jamy ustnej.
9. Afty
Afty to niewielkie nadżerki w jamie ustnej zwykle pokryte białym nalotem. Mogą występować pojedynczo lub grupami na błonach śluzowych języka, podniebieniu, a także wewnętrznej stronie policzków lub warg. Najczęściej ich przyczyną są zaniedbania w zakresie higieny jamy ustnej oraz nieodpowiednia dieta. W przypadku nawracających owrzodzeń konieczna jest konsultacja stomatologiczna. Jeśli przyczyny jej powstawania nie dotyczą bezpośrednio jamy ustnej, konieczne jest poszerzenie diagnostyki o badania krwi. Owrzodzenia mogą być mieć źródło w wielu schorzeniach, m.in. związanych niedoborem witamin, infekcjami, niewłaściwą higieną jamy ustnej, spadkiem odporności oraz nadmiernym stresem.
10. Ropień zęba
Ropień zębowy powstaje w wyniku nieleczonej próchnicy lub choroby przyzębia. Do zakażenia głębszych tkanek zęba dochodzi na skutek wniknięcia toksycznych bakterii próchnicy w głąb zębiny i następnie przedostania się ich do miazgi zęba. Stan zapalny miazgi przenosi się do kanałów korzeniowych, a następnie do tkanek okołowierzchołkowych zęba, powodując ich ropne zapalenie. Może do niego dojść również z powodu nieszczelności między wypełnieniem, a ścianą zęba, przez które drobnoustroje mogą wnikać w głąb zęba. Ropień zwykle rozwija się w przeciągu jednego, dwóch dni – początkowo nie dając wyraźnych dolegliwości. Łatwo go przegapić, dlatego schorzenie to często przybiera postać przewlekłą i dotarcia do kolejnych tkanek powodując ich uszkodzenie. Dlatego warto obserwować stan zębów i dziąseł podczas codziennej higieny i w razie widocznych zmian, niezwłocznie umówić się na wizytę u stomatologa, który po rozpoznaniu źródła dolegliwości, wdroży skuteczną metodę leczenia.
Co możesz teraz zrobić?
Zaobserwowałeś u siebie niepokojące objawy, które mogą świadczyć o stanie zapalnym w jamie ustnej? Nawracający ból zęba utrudnia Ci normalne codzienne funkcjonowanie? A może podczas codziennej pielęgnacji zębów zauważyłeś zmiany w wyglądzie zębów lub dziąseł? Warto w tej sytuacji skonsultować się z lekarzem, który po wykonaniu przeglądu jamy ustnej oraz przeprowadzeniu badań diagnostycznych, wdroży skuteczną metodę leczenia, dzięki której odzyskasz pełną sprawność w jamie ustnej. Warto skorzystać z wieloletniego doświadczenia Orto Live! Zapewniamy rzetelną diagnostykę i sprawdzone komfortowego metody leczenia wszelkiego typu schorzeń stomatologicznych. Aby umówić się na wizytę, wypełnij formularz lub zadzwoń pod numer telefonu 602 660 944.