

Większość z nas myśląc o zdrowiu uśmiechu, ma na myśli przede wszystkim zęby. Jednakże często zapominamy o równie ważnej części jamy ustnej, jaką są dziąsła pomijane podczas codziennej higienizacji. A to właśnie one odpowiadają za stabilne osadzenie uzębienia w szczęce i ochronę jego korzeni przed działaniem bakterii, prowadzących do powstawania stanu zapalnego. Co należy wiedzieć o dziąsłach i jak o nie dbać? W dalszej części przedstawimy krótki poradnik, który pomoże utrzymać przyzębie w dobrym zdrowiu.
Spis treści
Czym są dziąsła?
Dziąsła są miękką tkanką spójnie połączoną z zębiną (jedną ze struktur zęba) oraz dokładnie wypełniającą przestrzeń między uzębieniem. Ich głównym zadaniem jest utrzymywanie zębów w miejscu i zapewnienie im właściwej stabilizacji, pozwalającej np. gryźć pokarmy. Wraz z cementem korzeniowym, ozębną i kością wyrostka zębodołowego tworzą większą strukturę nazywaną przyzębiem, która ma za zadanie chronić uzębienie przed różnego rodzaju infekcjami.
Ze względu na swoją naturę, dziąsła są podatne na liczne podrażnienia oraz urazy mechaniczne mogące wyniknąć w różnych sytuacjach. Przykładem jest zbyt intensywne szczotkowanie zębów raniące przyzębie i wywołujące często krwawienie dziąseł czy stosowanie zbyt twardej szczoteczki.
Dziąsła pozwalają diagnozować choroby ogólnoustrojowe!
Jak wiadomo, dziąsła są bardzo mocno unaczynione i dostarczają zębom niezbędnych składników odżywczych. Liczne problemy dotykające cały organizm są nieraz diagnozowane właśnie dzięki diagnostyce jamy ustnej – choroby przyzębia biorą się nieraz z dysfunkcji innych narządów. Jako przykład można przytoczyć poważne infekcje wirusowe, zmiany nowotworowe czy schorzenia dotyczące układu autoimmunologicznego. Stan dziąseł świadczy również często o zaburzeniach hormonalnych, a nawet zaburzeniach psychicznych (szczególnie na tle nerwicowym).
Choroby dziąseł
Tak naprawdę można wyróżnić dwa nadrzędne rodzaje chorób dziąseł, a jest to zapalenie przyzębia charakteryzujące się kilkoma formami oraz recesja dziąsłowa. Leczeniem chorób przyzębia zajmuje się dziedzina zwana periodontologią, stosująca do tego nowoczesne rozwiązania należące nieraz do całkowicie odmiennych działów stomatologii.
- Zapalenie przyzębia – choroba o inwazyjnym charakterze, jej najczęstszym objawem jest krwawienie dziąseł oraz postępujący stan zapalny. Skrajnym stadium problemu jest znana powszechnie paradontoza, powodująca rozchwianie i ostateczne wypadanie zębów. Najczęstszym powodem jest kamień nazębny osadzający się w kieszonkach dziąsłowych;
- recesja (obniżanie się) dziąseł – przy tym schorzeniu dziąsła obniżają swoją linię, co powoduje odsłonięcie szyjek zębowych. Typowym symptomem jest wówczas nadwrażliwość zębów na skrajne temperatury powodująca ból oraz optyczne wydłużenie korony zęba, widoczne są krwawienia dziąseł. Źródło choroby stanowi zazwyczaj zbyt intensywne szczotkowanie uzębienia, niewystarczająca higiena jamy ustnej, mocne zaciskanie szczęk wynikające z bruksizmu, nawarstwiający się kamień nazębny lub nadmierne palenie tytoniu;
- infekcje grzybicze – one również objawiają się poprzez stan zapalny dziąseł, lecz za ich rozwój nie zawsze odpowiedzialne są problemy jamy ustnej. Czasami wynikają one z przyjmowanych leków czy zamętu hormonalnego, które zwiększają podatność przyzębia na działanie pleśniawek.
Zapisz się na konsultację
Poznaj atuty:
- Koszt konsultacji od 100 zł
- Lekarz zweryfikuje stan Twojego uzębienia
- Poznasz plan i koszty leczenia
Po wysłaniu formularza nasza recepcjonistka niezwłocznie skontaktuje się z Tobą w celu ustalenia terminu wizyty.- Koszt konsultacji od 100 zł
Higiena jamy ustnej uchroni dziąsła przed wieloma problemami
Aby zachować zdrowe dziąsła, konieczna jest zachowanie dobrej higieny jamy ustnej. Regularne szczotkowanie zębów (przynajmniej 2 razy dziennie po 3 minuty) usunie płytkę bakteryjną, która po dłuższym czasie przeradza się w kamień nazębny. Gdy skupi się on poniżej linii dziąseł, obecne w nim bakterie zaczną wydzielać kwaśne substancje podrażniające przyzębie, prowadząc do powstania stanu zapalnego. Oczyszczanie trudno dostępnych przestrzeni niedostępnych dla szczoteczki powinno się przeprowadzać przy pomocy nici dentystycznej, a jako dopełnienie procesu warto używać płynów do płukania ust pozbawionych alkoholu – usuną one resztki jedzenia zalegające w jamie ustnej, unormują jej pH i odświeżą oddech.
Regularne wizyty u dentysty pomogą ustrzec się od chorób dziąseł
Utrzymanie domowej higieny jamy ustnej jest bardzo ważne i nie obejdzie się bez regularnej gabinetowej higienizacji przeprowadzanej przez doświadczoną higienistkę stomatologiczną. Jej zadaniem jest eliminowanie kamienia nazębnego odpowiadającego za różne zapalenia dziąseł i próchnicę, a stosuje do tego mało inwazyjne zabiegi. Skaling ultradźwiękami skutecznie usunie wspomniany kamień nazębny, piaskowanie wzmocni uzębienie i pozbędzie się innych osadów, polerowanie wygładzi szkliwo, lakowanie zaś dostarczy zębów właściwej ilości fluoru. Dzięki temu Twoje dziąsła będą miały zapewnioną należytą ochronę, a Ty unikniesz licznych kłopotów i skomplikowanego leczenia.
Umów się na wizytę!
Jeżeli zauważyłeś u siebie niepokojące zmiany świadczące o chorobie dziąseł, umów się na wizytę w Orto-Live! Po dogłębnej konsultacji i diagnostyce nasi dentyści dobiorą odpowiednie rozwiązanie, które skutecznie rozwiąże problem! Im szybciej podejmiesz właściwe kroki, tym mniej skomplikowane będzie ewentualne leczenie. Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer 602 660 944 lub wypełniając formularz.