
Większość schorzeń stomatologicznych ma swoje źródło w zaniedbaniach dotyczących higieny jamy ustnej. Nie inaczej wygląda sytuacji z poważną i bolesną dolegliwością, jaką jest ropień zęba, czyli ostry stan zapalny tkanek okołowierzchołkowych. Jedną z najczęstszych przyczyn jego powstawania są powikłania po nieleczonej próchnicy i chorobach przyzębia. Choroba ta najczęściej jest wywołana przez bakterie, które łatwo przedostają się do krwioobiegu, powodując stan zapalny w całym organizmie. Dlatego warto wiedzieć jak powstaje ropień zęba, czym się charakteryzuje i co zrobić, gdy ta choroba dotknie nas lub kogoś z naszej rodziny.
Spis treści
Czym jest ropień zęba ?
Ropień zęba, to ostry stan zapalny wokół korzenia zęba. Wnętrze ropnia wypełnia gęsta ropna wydzielina, zawierająca resztki obumarłych komórek oraz bakterie. Łatwo go rozpoznać podczas zwykłego przeglądu jamy ustnej. Posiada bowiem dość charakterystyczny wygląd – kulisty kształt wypełnionym ropą, zlokalizowany na dziąśle.
Jest to bardzo bolesna przypadłość, która wymaga jak najszybszej interwencji stomatologicznej, ponieważ nieleczony ropień zęba skutkuje poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi w całym organizmie. Bakterie, które trafiają do krwiobiegu mogą spowodować poważne infekcje w całym organizmie, m.in. zapalenie wsierdzia, zapalenie płuc, stawów, a nawet sepsę. Dlatego nie należy bagatelizować problemu i zwlekać z zapisaniem się na wizytę. Nie ma możliwości wyleczenia ropnia zęba domowymi metodami, jedynie profesjonalna pomoc stomatologa pozwala skutecznie pozbyć się ropnia zęba i zapobiec dalszym powikłaniom zdrowotnym.
Przyczyny powstawania ropnia zęba
Przyczyną powstania ropnia jest stan zapalny w obrębie zęba, który może być skutkiem nieleczonej próchnicy. Stopniowo rozwijająca się infekcja powoduje destrukcję tkanek otaczających ząb.
Ropień zęba najczęściej ma bakteryjne podłoże i może powstać również na skutek nieszczelnego wypełnienia, przez które drobnoustroje wnikają w głąb zęba. Do zakażeń miazgi, w następstwie których powstaje ropień zęba, może dojść również w wyniku złamania korony zęba lub obnażenia miazgi podczas opracowywania ubytku. Zdarzają się także przypadki powikłań po leczeniu endodontycznym, które skutkują powstawaniem ropni zęba. Do ostrego stanu zapalnego tkanek okołowierzchołkowych może również dojść w wyniku urazów mechanicznych, chemicznych oraz zapalenia miazgi.
Ropień zęba – rodzaje
Intensywne namnażanie bakterii w kanale korzeniowym to jedna z najczęstszych przyczyn powstawania ropnia zęba. Na wzmożoną ekspansję bakterii, organizm reaguje ostrym stanem zapalnym o charakterze miejscowym.
Ze względu na stopień zaawansowania choroby oraz jej objawy, możemy wyróżnić następujące rodzaje ropni:
- okołowierzchołkowy – jest pierwsza faza choroby, dotykającą miazgi zęba oraz tkanek okołowierzchołkowych. Objawia się silnymi dolegliwościami bólowymi, nasilającymi się w pozycji leżącej, pod wpływem zmian temperatury oraz podczas nagryzania. Ból często promieniuje do ucha, szczęki lub szyi, czasem również towarzyszy mu obrzęk dziąseł. Charakterystycznym objawem ropnia okołowierzchołkowego jest uczucie wysadzania zęba z zębodołu.
- podokostnowy – w tej fazie ropień powoduje najsilniejsze dolegliwości bólowe. Atakuje bowiem silnie unerwioną tkankę– okostną i powoduje jej rozwarstwianie się. Powoduje to bardzo intensywne odczuwanie bólu, który promieniuje na pozostałe zęby. Dziąsło jest mocno zaczerwienione i obrzęknięte. Pacjentom towarzyszy również gorączka.
- podśluzówkowy – to ostatnie stadium rozwoju ropnia, które następuje, gdy stan zapalny przejdzie przez okostną i umiejscowi się pod błoną śluzową. Na skutek tego powstaje wysięk ropny, który przebija się przez kość wyrostka zębodołowego i okostną pod błonę śluzową. Jednym z charakterystycznych objawów jest samoistne uwolnienie się wydzieliny ropnej do jamy ustnej, czemu towarzyszy nieprzyjemny zapach i posmak w ustach. W tej fazie Pacjent nie odczuwa już nasilonych dolegliwości bólowych, natomiast obrzęk dziąsła i gorączka zwykle nadal się utrzymują.
Warto wspomnieć również, że ropień zęba może rozwijać się bezobjawowo bądź dawać dolegliwości o umiarkowanym nasileniu. Najczęściej taka sytuacja ma miejsce w przypadku przewlekłego zapalenia tkanek okołowierzchołkowych. W takim przypadku, istotna jest precyzyjna diagnostyka i niezwłoczne wdrożenie leczenia.
Jak wygląda leczenie ropnia zęba?
Leczenia ropnia zęba w dużej mierze zależy jego umiejscowienie i stopnia zaawansowania choroby. Generalnie podstawą jest usunięcie nagromadzonej ropy oraz zlikwidowanie stanu zapalnego. Przed rozpoczęciem leczenia, konieczne jest wykonanie zdjęcie RTG, których celem jest sprawdzenie, czy infekcja się rozprzestrzeniła również na inne obszary.
W przypadku stadium okołowierzchołkowego, zazwyczaj ropę odprowadza się podczas leczenia kanałowego, o ile pozwala na to stan zęba. Lekarz usuwa chorą miazgę, oczyszcza kanały, a następnie szczelnie je wypełnia i odbuduje koronę zęba. W sytuacji, gdy poważnego uszkodzenia zęba konieczna może być resekcja wierzchołka chorego korzenia bądź ekstrakcja zęba.
Najczęstszą procedurą przy ropniu w stadium podokostnowym lub podśluzówkowym jest nacięcie ropnia i usunięcie patologicznej treści z jego wnętrza. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Po spuszczeniu wydzieliny ropnej, stomatolog oczyszcza zainfekowany obszar solą fizjologiczną. Dalsze postępowanie – ekstrakcja lub leczenie kanałowe zęba – zależą od stanu ogólnego zęba.
W przypadku gdy dojdzie do pęknięcia ropnia, zanim odbędzie się wizyta u dentysty, nie powinniśmy z niej rezygnować. Ważne jest bowiem, aby lekarza dokładnie oczyścił zainfekowany obszar i zdecydował o dalszym postępowaniu w kwestii leczenia lub ekstrakcji zęba, który był powodem ropnego stanu zapalnego.
Jak już wspominaliśmy nieleczony ropień prowadzi do wielu groźnych powikłań. Aby się przed tym ustrzec, w przypadku rozpoznania objawów, należy niezwłocznie umówić się na wizytę do dentysty.
Nie należy również samodzielnie przebijać widocznego ropnia w celu usunięcia nagromadzonej ropy. Obserwując u siebie już pierwsze niepokojące objawy związane z bólem zęba, należy jak najszybciej udać się do dentysty. Tylko szybka reakcja może zapobiec dalszemu rozwojowi choroby.
Umów się na wizytę!
Zaobserwowałeś podczas higieny zębów ropień, w dodatku odczuwasz silne dolegliwości bólowe, które utrudniają Ci normalne funkcjonowanie? To ostatni dzwonek, aby zgłosić się do dentysty. Ropień zęba to poważny stan zapalny, który może rozprzestrzeniać się przez krwioobieg w całym organizmie, prowadząc do groźnych dla zdrowia i życia powikłań. Nie próbuj usuwać go domowymi metodami, ponieważ możesz w ten sposób doprowadzić do silnego stanu zapalnego, który jeszcze bardziej nasila chorobę. Umów się na wizytę do Orto live. Nasi stomatolodzy postarają Ci się pomóc przywrócić zdrowie w jamie ustnej. Aby umówić się na wizytę, wystarczy wypełnić formularz lub zadzwonić pod numer 602 660 944 .