Zastanawialiście się kiedyś, w czym tkwi sekret zachowania młodego wyglądu i nienagannego uzębienia u Japończyków? Czy to kwestia genetyki, a może pielęgnacji i odpowiedniej diety? Z pewnością miłośnicy tej kultury wiedzą, jak duży wpływ na zdrowie i estetyczny wygląd ich uśmiechu ma narodowy napój, czyli zielona herbata, której dobroczynne właściwości zdrowotne są powszechnie znane.
Warto jednak o nich przypomnieć w kontekście zdrowia jamy ustnej, wszak 21 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Herbaty.
„Co kraj, to obyczaj…” podczas gdy w Japonii najbardziej popularnym napojem jest zielona herbata, w Polsce jednak zdecydowana większość osób sięga po tradycyjną czarną herbatę, która również posiada walory zdrowotne, choć nie tak znaczące jak w przypadku zielonej odmiany tego napoju. Jaki to ma wpływ na wygląd naszego uzębienia? Nie od dziś wiadomo, że picie mocnej herbaty sprzyja powstawaniu osadów i głębokich przebarwień na zębach, dlatego miłośnicy pięknego uśmiechu powinni szczególnie troszczyć się o zachowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej i regularnie odbywać gabinetowe zabiegi profilaktyczne (ultradźwiękowy skaling, piaskowanie). Warto również pamiętać, że nawet najlepsze zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej – np. wybielanie, nie pomogą, jeśli na co dzień nie zadbamy o właściwą pielęgnację jamy ustnej oraz odpowiednią dietę.
Każdy z nas ma swoje przyzwyczajenia i preferencje smakowe dotyczące spożywania określonego rodzaju herbaty. Dlatego nie będziemy Was przekonywać do zmiany nawyków żywieniowych. Jednak z uwagi na mniejszą popularność w Polsce zielonej herbaty zwanej eliksirem młodości, chcieliśmy zwrócić uwagę na jej szczególne walory zwłaszcza w kontekście zdrowia jamy ustnej. Może nie wszystkie z nich są Wam znane, dlatego jest ku temu dobra okazja, by zrobić małe podsumowanie.
Spis treści
Dlatego warto wzbogacić dietę o zieloną herbatę?
Coraz więcej osób docenia zdrowotne korzyści płynące z picia zielonej herbaty, która uchodzi za najzdrowszy napój na świecie. Niewątpliwie jest z tej opinii wiele racji, ponieważ jest ona cennym źródłem przeciwutleniaczy (polifenoli, katechiny) oraz składników odżywczych, które mają niezwykle korzystny wpływ wiele ważnych funkcji w organizmie. Przede wszystkim zawarte z zielonej herbacie flawonoidy spowalniają proces starzenia się, oczyszczają organizm z toksyn, przyspieszają przemianę materii oraz wzmacniają odporność. Dzięki właściwościom przeciwutleniającym zmniejszają także ryzyko chorób nowotworowych. Zawarte w zielonej herbacie kofeina i L-teanina korzystnie wpływają również na pracę mózgu, wzmacniają koncentrację i zdolności poznawcze. Lista korzyści wynikających z regularnego spożywania zielonej herbaty jest jednak dużo dłuższa, my jednak skupimy się głównie na aspektach prozdrowotnych zielonej herbaty dotyczących jamy ustnej.
Korzystny wpływ zielonej herbaty na zęby i dziąsła
Zielona herbata znana jest z licznych właściwości zdrowotnych, które korzystnie oddziaływują na cały organizm. Warto jednak podkreślić jej wpływ na kondycję zębów i dziąseł, o którym być może nie wszyscy wiedzą.
Jak zatem zielona herbata wpływa na nasze uzębienie:
- reguluje pH w jamie ustnej, ograniczając rozwój kwasów i bakterii próchnicotwórczych, mających szkodliwy wpływ na szkliwo;
- zawiera polifenole, które działają przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie;
- przyczynia się do zwiększenia gęstości tkanki kostnej, dzięki czemu zęby są mocne i zachowują zdrowy wygląd;
- zawiera fluor, który niezwykle korzystnie oddziałuje na zęby i szkliwo. Należy jednak pamiętać, żeby nie przesadzić z liczbą filiżanek zielonej herbaty, by nie doprowadzić do „przedawkowania” tego minerału. 2-3 filiżanki dziennie powinny pokryć zapotrzebowanie na ten minerał w organizmie i jednocześnie nie narazić nas na fluorozę (nadmierna ilość fluoru w organizmie, powodująca przebarwienia zębów);
- zawiera równeż katechiny, które hamują powstawania płytki nazębnej, odpowiedzialnej za próchnicę i choroby przyzębia. Badania wykazały, że regularne picie naparu z zielonej herbaty zapobiega i łagodzi objawy już rozwiniętej paradontozy.
Zapisz się na konsultację
Poznaj atuty:
- Koszt konsultacji od 100 zł
- Lekarz zweryfikuje stan Twojego uzębienia
- Poznasz plan i koszty leczenia
Po wysłaniu formularza nasza recepcjonistka niezwłocznie skontaktuje się z Tobą w celu ustalenia terminu wizyty.- Koszt konsultacji od 100 zł
Zielona herbata – zadbaj o świeży oddech
Nieprzyjemna woń z ust potrafi uprzykrzyć życie wielu osób, które często zmagają się z poważnymi schorzeniami. korzystnym rozwiązaniem stanowiącym alternatywę dla miętowej gumy do żucia jest filiżanka zielonej herbaty, która skutecznie zapobiega brzydkiemu zapachowi. Jeśli nie mamy możliwości wyszczotkowania zębów, a jesteśmy przed ważnym spotkaniem, warto bezpośrednio po posiłku wypić filiżankę zielonej herbaty, która korzystnie wpłynie na pH w naszej jamie ustnej i odświeży oddech.
Zaskakujące wyniki badań japońskich naukowców
Japońscy naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Sendai przeprowadzili ciekawe badania dotyczące wpływu zielonej herbaty na zdrowie zębów. W tym celu przetestowano 25 tys. ochotników. Według ich ustaleń osoby, które regularnie wypijały przynajmniej jedną filiżankę zielonej herbaty, dłużej zachowywali naturalne uzębienie od osób preferujących inne napoje.
Zielona herbata – druga strona medalu, czyli osad nazębny
Pomimo szerokiej gamy korzyści zdrowotnych płynących ze spożycia zielonej herbaty jak we wszystkim warto zachować umiar i zdrowy rozsądek. Wbrew pozorom zielona herbata pozostawia na zębach trudny do usunięcia osad, który porównywalny do powstałego po paleniu papierosów. Dlatego smakosze zielonej herbaty powinni szczególnie zadbać o regularne wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych w gabinecie stomatologicznym. W przypadku większych problemów z przebarwieniami zębów można również skorzystać z profesjonalnych zabiegów wybielania zębów metodą nakładkową lub przy pomocy lampy, dzięki czemu można zasadniczo skutecznie i bezinwazyjnie pozbyć się nieestetycznych przebarwień i cieszyć się estetycznym wyglądem uśmiechu.
Jaka jest bezpieczna dawka zielonej herbaty? Optymalna ilość zielonej herbaty jest uzależniona do konkretnej osoby i jej stanu zdrowia. Jednak nie powinno się przekraczać 2 -3 filiżanek dziennie. Warto jednak pamiętać, że osoby posiadające tendencję do odkładania się kamienia nazębnego – np. nałogowi palacze powinni ograniczyć jej spożycie.
Co możesz teraz zrobić?
Chciałabyś zasięgnąć fachowej porady w kwestii poprawy estetyki uzębienia? Borykasz się z osadem nazębnym i nieestetycznymi przebarwieniami, które chcesz skutecznie zlikwidować? A może potrzebujesz zasięgnąć porady dietetyka, który podpowie jaka dieta dla Twoich zębów i zdrowia ogólnego będzie najbardziej korzystna? Możesz się z nami skontaktować pod numerem 602 660 944 lub wypełniając formularz kontaktowy. Zapraszamy!