Szkliwo jest niezwykle ważne dla zębów, to nie ulega wątpliwości. Ale żeby mogło dobrze spełniać swoją rolę, musi być w dobrym stanie. Niestety może ono zostać osłabione przez szereg różnych czynników. Przyjrzyjmy się bliżej najpoważniejszym zagrożeniom dla szkliwa zębów.
Spis treści
Szkliwo – co warto wiedzieć?
Szkliwo zębów pełni bardzo istotną funkcję – chroni zębinę i miazgę przed mechanicznymi urazami i szkodliwym działaniem drobnoustrojów. Jest najtwardszą tkanką w ludzkim organizmie – w skali Mohsa jego twardość wynosi 5-6, co oznacza, że szkliwo jest twardsze na przykład niż gips.
Niestety mimo swojej twardości, szkliwo nie jest tak wytrzymałe, jak mogłoby się wydawać, o czym niemal każdy wcześniej czy później się przekonuje. Ulega ono demineralizacji oraz wszelkiego rodzaju uszkodzeniom. Co jest ich przyczyną?
Jak kwasy szkodzą szkliwu?
Przede wszystkim szkliwo jest podatne na działanie kwasów. Proces utraty szkliwa na skutek ich oddziaływania nazywany jest erozją. Wywołują ją na przykład bakterie. Tworzą one płytkę bakteryjną, pokrywającą zęby po każdym posiłku. Jeżeli zaniedba się odpowiedniego czyszczenia zębów, płytka ta w bardzo krótkim czasie ulega mineralizacji – wystarczy jej na to zaledwie dwanaście godzin. Zmineralizowana płytka zmienia się w twardy osad czyli kamień nazębny.
Bytujące w kamieniu bakterie pożywiają się dostarczanymi im cukrami i wydzielają kwasy, które przyczyniają się do demineralizacji szkliwa. Zostaje ono w ten sposób osłabione i zmniejszeniu ulega jego odporność na urazy. Gdy w efekcie szkliwo zostanie przerwane, bakterie przenikają coraz dalej, co może ostatecznie doprowadzić do zapalenia miazgi.
Ale do erozji szkliwa doprowadzają nie tylko kwasy produkowane przez bakterie. Niszczycielskich dla niego kwasów dostarczamy wraz z pokarmem – znajdują się w niektórych owocach (na przykład jabłkach i cytrusach), sokach owocowych, winie, napojach gazowanych. Szkliwo niszczeje też pod wpływem działania kwasów pochodzenia wewnętrznego, w wyniku zaburzeń odżywiania i refluksu żołądkowo-przełykowego.
Co jeszcze zagraża szkliwu zębów?
Ale nie tylko kwasy stanowią zagrożenie dla szkliwa. Może ono ucierpieć na skutek wad zgryzu. Nieprawidłowy zgryz destabilizuje siły nacisku w jamie ustnej, co prowadzi do przeciążenia niektórych zębów, a w efekcie do ścierania się lub kruszenia szkliwa.
Podobnie destruktywne działanie wywiera choroba okluzyjna. Na czym ona polega? Otóż okluzja to punkt styku między przeciwstawnymi zębami górnego i dolnego łuku zębowego. W chorobie okluzyjnej ten punkt zostaje zaburzony. To sprawia, że niektóre partie uzębienia są nadmiernie przeciążane. Efekt takiego stanu rzeczy nietrudno sobie wyobrazić – szkliwo się ściera lub kruszy.
Innym dużym zagrożeniem dla szkliwa zębów jest bruksizm. To dolegliwość, która polega na mimowolnym zaciskaniu szczęk i zgrzytaniu zębami podczas snu. Choroba ta ma prawdopodobnie podłoże psychiczne. W jej wyniku dochodzi do starcia szkliwa.
Jak dbać o szkliwo zębów?
Jak widać, istnieje wiele zagrożeń, przed którymi szkliwo musi się uchronić. Ale możemy wspomóc je w tej walce. Przede wszystkim można poprawić stan swojego szkliwa dzięki regularnym higienizacjom w gabinecie dentystycznym. Zaleca się, aby poddawać się takim zabiegom przynajmniej raz na pół roku.
Higienizacje składają się z zabiegów takich jak skaling ultradźwiękami, piaskowanie, polerowanie i fluoryzacja. Pozwalają one usunąć kamień nazębny, oczyścić jamę ustną z osadów, wygładzić powierzchnię szkliwa i dostarczyć mu fluoru wzmacniającego jego budowę.
Dla stanu szkliwa ważna jest też odpowiednia dieta. Można je wspomóc i zwiększyć jego wytrzymałość, spożywając produkty bogate w wapń, stanowiący składnik budulcowy szkliwa, oraz fosfor, poprawiający jego wchłanianie. W odpowiednich ilościach pierwiastki te można dostarczyć organizmowi spożywając na przykład żółte sery i inne przetwory mleczne, szpinak, rukolę, sezam i wątróbkę.
Ważne jest też dostarczenie zębom witaminy D, wpływającej na mineralizację i twardość szkliwa, oraz witaminy A, która ma działanie przeciwbakteryjne i pomaga eliminować próchnicotwórcze drobnoustroje. Witaminy te są obecne między innymi w żółtym serze, jajach i rybach.
Umów się na wizytę!
Twoje szkliwo nie jest w najlepszym stanie? Umów się na wizytę w Orto-Live. Zdiagnozujemy problem i w razie potrzeby przeprowadzimy kompleksową higienizację. Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer 602 660 944 lub wypełniając formularz.